[
8.8.2009]
Vastine Pekka Sevannon kirjoitukseen Rockcock -tapahtumasta
Haluaisin esittää Rokkisedät Oy:n kannan Pekka Sevannon Viikko Savossa (5.8.2009), Savon Sanomissa (4.8.2009) sekä Kuopion Kaupunkilehdessä (5.8.2009) julkaistuun mielipidekirjoitukseen, jossa Sevanto toivoo, että Kuopiorock järjestettäisiin Sorsasalossa.
On hienoa, että Kuopiorockista käydään keskustelua ja saamme näkökulmia tapahtumaan liittyen. Emme pidä näitä näkökulmia vähäpätöisinä, vaan noteeraamme tosissamme kaupunkilaisten ajatukset, ja pyrimme niiden avulla kehittämään tapahtumasta kaikille osapuolille mahdollisimman onnistuneen. On hyvä kuitenkin muistaa, että vaatimuksissa pitää pysyä kohtuuden rajoissa.
Haluan kiittää sinua, Pekka Sevanto, että olet vaivautunut miettimään asioita tuttuun jokavuotiseen tapaasi. Demokraattisessa yhteiskunnassa on tärkeää, että jokaisen ääni tulee kuulluksi. Kuitenkaan Sorsasalo ei ole oikea paikka Kuopiorockille. Ongelmaksi tulevat mm. liikenneyhteydet, palveluiden vähäisyys kyseisellä alueella ja alueen turvallisuus. Alue soveltuu kyllä hevoskisoihin ja maatalousnäyttelyihin, mutta ei rock-festivaaleille. Voin myös suoraan myöntää, että tapahtuman siirtäminen niin kauas keskustasta on liian suuri taloudellinen riski meille. Esimerkiksi viime vuonna Petosella järjestetyssä Nallerockissa oli todella hyvät esiintyjät, mutta yleisöä vähänlaisesti. Festivaalin paikkavalinnalla on merkitystä myös kävijämäärään. Kuopiorock ei ole Kuopiorock, jos sitä ei järjestetä Väinölänniemellä. Tällöin Kuopiosta katoaa tärkeä rocktapahtuma ja jäljelle jää vain Viinijuhlat, jotka toki ovat myös tärkeä osa Kuopion kesän kulttuuritarjontaa.
Tekstissäsi kerrot, että Rockcock aiheuttaa paljon lieveilmiöitä. Näitä lieveilmiöitä tapahtuu myös edellämainituilla Viinijuhlillakin, sekä ihan tavallisina viikonloppuina, jolloin baarikulttuuri kukoistaa.
Voidaan sanoa että Kuopion imago ja vetovoimaisuus kasvavat rokin avulla. Kuopiorock tunnetaan jo tuotteena, joka rupeaa olemaan usean suomalaisen huulilla. On totta, että tapahtuma ei ole vielä täysin siinä pisteessä mikä sen visio on. Ei esimerkiksi Ilosaarirock tai muutkaan pitkään toimineet festivaalit olleet täydellisiä heti esimmäisinä vuosina. Täytyy muistaa, että meidän tapahtumamme on järjestetty Väinölänniemellä vasta seitsemän kertaa. Tämän seitsemän vuoden aikana olemme tehneet jatkuvasti parannuksia, emmekä missään nimessä halua, että kehitystyö tulee loppumaan. Pidämme jatkuvasti palavereita poliisin, paloviranomaisten, kaupungin eri tahojen sekä lähialueen asukkaiden kanssa, sillä näiden tahojen mielipitellä todella on väliä.
Kaupungin avustus tänä vuonna meille oli 10 000€. Tämän summan olemme sijoittaneet ulkoalueisiin. Olemme kasvattaneet lähialuetta vuosien saatossa Väinölänniemen jäätelökioskilta Brahen puistoon. Tähän alueen kasvattamiseen olimme tänä kesänä varautuneet lisäämällä wc:iden määrää (yli 100), sekä järjestyksenvalvojien määrää (parhaimmillaan yli 90 paikalla yhtä aikaa). Pelkällä avustussummalla maksoimmme tänä vuonna tiettyjen kortteleiden aitaukset ja vessat, jotka ovat huvialueen välittömässä läheisyydessä. Ensi vuonna sijoitamme ulkoalueisiin vielä enemmän, jotta kaikilla olisi mahdollisimman vaivaton viikonloppu: muutoksia on siis luvassa. Ensinnäkin festivaalialue rajataan jo Kirkkokadulta. Toiseksi lisäämme liikeenteenohjausta. Lisäksi Brahenpuiston leikkikenttä tullaan aitamaan, jos kaupunki antaa päätöksessään tähän valtuuden. Suurimpana missiona Rokkisedät Oy:lla on, että Kuopiorock saavuttaa kaupungissa sekä Suomessa sellaisen statuksen, että tapahtuma nostetaan muiden Suomen ykkösfestivaalien joukkoon. Tämä ei tule tapahtumaan jos emme tee kaikki yhteistyötä ja keskustele asioista rakentavasti. Henkilökohtaisesti voin sanoa, että kuuntelen jokaista mielipidettä ja asiaa joka minulle tullaan rokkiin liittyen esittämään, mutta vain jos ne esitetään asiallisesti ja rakentavasti. Kuten olen sanonut, Rokkisedät Oy ei pidä kaupunkilaisten mielipiteitä turhina vaan ne huomioidaan resurssien puitteissa.
Alueen välittömässä läheisyydessä sijaitsevan Kallanranta 5-7 as.Oy:n puheenjohtaja Juha Viitasella oli kommentti festivaalikansan aiheuttamista lieveilmiöistä. ”Meidän taloyhtiön kohdalla ei ole ongelmaa. Aidat ja valvonta on ollut erittäin hyvässä kunnossa”, sanoo Viitanen. Tämä ratkaisu tuli kyseisen taloyhtiön puheenjohtajan omasta aktiivisuudesta. Toivonkin, että jokainen lähitalon puheenjohtaja olisi tulevaisuudessa aktiivinen ja osallistuisi Rokkisetien järjestämiin infotilaisuuksiin, joissa käsitellään Kuopiorockia. Muistakaamme myös, että olemme kaikki joskus olleet nuoria ja kyllä tuleville aikuisille pitää tarjota muutakin kuin viiniä ja mansikoita.
Olet mielipiteessäsi myös kirjoittanut, että humalahakuisuus on pääasia festivaaleillamme, mutta tämä ei pidä paikkaansa. Useat festivaalivieraamme tulevat ympäri Suomea katsomaan artisteja.
Puhut jutussasi myös huumeiden käytössä tapahtuma-alueella. Alueen ulkopuolella oli 5 huumetapausta. Mainittakoon, että vastaava luku Ilosaaressa oli tänä vuonna 29.
On valitettavaa, että näitä tapauksia on tapahtumassamme, mutta eiköhän määrä ole kuitenkin pienempi kuin kultaisella 60-luvulla.
Haluamme myös muistuttaa, että annamme joka vuosi hyväntekeväisyyteen tietyn summan lipputuloista. Viime vuonna summa meni Kuopion lasten psykiatriselle klinikalle. Tänä vuonna olemme päättäneet antaa avustuksen Kuopion seudun päihdepalvelusäätiölle. Avustus keskitetään päihde- ja huumenuorten ryhmätoimintaan. Emme kuitenkaan halua kaikista näistä julkisesti huudella, koska tällaiset asiat ovat yrityksellemme itsestäänselviä ja niistä ei tarvitse tehdä suurta numeroa.
Mainitsit, Pekka, mielipidekirjoituksessasi myös, että meiltä pitäisi periä vuokraa alueen käytöstä. Maksoimme tänä vuonna festivaalialueesta vuokraa yli 8000€. Alueen vakuus tästä summasta oli 5000€, jonka saimme takaisin tapahtuman jälkeen kun kaupunki oli tarkistanut alueen kunnon. Näin ollen maksoimme yli 3000€ vuokria. Tähän maksuun meni melkein n. kolmasosa kaupungin meille antamasta avustuksesta. Kaupungin antaman tuen pitäisi nousta vähintään puolella, jotta se kattaisi ensi vuodelle suunnitellut uuden ulkoalueen järjestelyt.
Alueen siivouksesta voisin kertoa sen verran, että kaupunki ei todellakaan maksa alueen siivousta, vaan sen hoitaa Rokkisedät Oy. Tänä vuonna siivojia oli 60 hengen ryhmä. Alue oli siisti jo sunnuntai-aamuna vaikka festivaali loppui lauantai-yönä. Kaupungin puistotoimen työntekijät sanoivat tapahtuman jälkeen, että alue oli siistimmässä kunnossa kuin normaalin viikonlopun jälkeen.
Kuopiorock halutaan säilyttää Väinölänniemellä sen hyvien ja hienojen puitteiden vuoksi.
Tulemme myös pitämään vuoden 2010 rokkia varten Väinöniemellä yleisen kuulemistilaisuuden Rokkisetien puolesta. Kuulemisessa kaupunkilaiset saavat tuoda esille omia mietteitään tapahtumaan liittyen.
On siis väärin sanoa että Rokkisedät Oy on välinpitämätön kaupunkilaisia kohtana. Pitää muistaa että teemme tätä kaupunkilaisille ja kaupunkilaisten kanssa, emme vain itsellemme.
Pekka Sevanto, haastankin sinut seuraavanlaiseen juttuun: tule seuraamaan tapahtumaa paikan päälle ensi vuonna. Tarjoamme sinulle 2 päivän lipun, jotta näet miten järjestelyt käytännössä toimivat.
Rokkisedät Oy:n/Kuopiorockin puolesta Ari ”Allu” Koskinen, projektipäällikkö
[
7.8.2009]
Kuopiorockin yleisötavoite ylittyi reilusti
Väinölänniemellä 31.7-1.8.2009 järjestetty Kuopiorock keräsi ennätysmäärän yleisöä. Viikonlopun aikana Suomen kauneimmaksikin kehutulla festivaalialueella vieraili yhteensä yli 16 000 kävijää.
Perjantaina aurinkoinen sää suosi juhlijoita, eikä lauantain pienet sateetkaan menoa haitanneet. Järjestäjät saivat paljon kiitosta yleisistä järjestelyistä sekä esiintyjävalinnoista. Perjantaina eniten yleisöä keräsi Eppu Normaali sekä saksalainen Kreator. Lauantain yleisömagneetteja olivat mm. Misfits (USA), Tarot, Amorphis sekä Sonata Arctica, jonka keikka päättyi huikeaan ilotulitukseen.
Rokkaajien sekä lähialueiden turvallisuudesta ja hyvinvoinnista huolehditaan
Festivaalien aikana käytössä ollut Kuopiorockin ”kuumalinja” soi viikonlopun aikana muutamaan otteeseen. Soitot koskivat yleensä festivaalin lähialueiden lieveilmiöitä, jotka pyrittiin heti korjaamaan. Tapahtuman järjestäjät kävivät itsekin monta kertaa henkilökohtaisesti paikalla selvittämässä tilanteen ja korjaamassa mahdolliset puutteet hyvässä yhteistyössä lähitalojen asukkaiden kanssa.
Kulkeminen juhla-alueen läpi sen takana sijaitsevaan Rönöön oli tehty vaivattomaksi kulkuluvilla, joita myös toimitettiin lisää asukkaiden niitä pyytäessä.
Järjestyksenvalvojien määrää oli lisätty niin ulko- kuin sisäalueillakin. Tänä vuonna tapahtumassa toimi parhaimmillaan yli 90 järjestyksenvalvojaa yhtä aikaa. Poliisin minimivaatimus tapahtumalle oli 50. Kaikki Kuopiorockissa toimineet järjestyksenvalvojat olivat järjestyksenvalvojakurssin hyväksytysti suorittaneita ja yli 18-vuotiaita. Lisäksi erikseen määritelty liikenteenohjausryhmä hoiti tapahtuma-alueelle liikenteenohjausta sujuvasti.
Alueen välittömässä läheisyydessä sijaitsevan Kallanranta 5-7 as.Oy:n puheenjohtaja Juha Viitasella oli kommentti festivaalikansan aiheuttamista lieveilmiöistä. ”Meidän taloyhtiön kohdalla ei ole ongelmaa. Aidat ja valvonta on ollut erittäin hyvässä kunnossa”, sanoo Viitanen. Myös muilta lähialueen asukkailta on tullut yleisesti positiivista palautetta.
Tapahtumassa oli 100 wc:tä. Terveysviranomaisten vaatimus oli vain puolet tästä määrästä, mutta Rokkisedät Oy halusi panostaa tähän operaatioon erityisesti. Tapahtuman ulkoalueella bajamajan kaataneita henkilöitä ei vieläkään olla saatu kiinni. Rokkisedät Oy, yhteistyössä poliisin kanssa, tekee kaikkensa, jotta tekijät saataisiin kiinni ja vastuuseen teoistaan.
SPR:n päivystysyhdyshenkilö Jari Jokinen kertoo, että tänä vuonna SPR:n ensiaputeltalla oli 134 asiakaskäyntiä, joista 4 vaati jatkohoitoa. Yksi asiakas halusi omasta tahdostaan lähteä KYS:iin taksilla ja kolme asiakasta nouti ambulanssi. Kaikki ambulanssikuljetukset tilattiin hätäkeskuksen kautta, lisää Jokinen.
Festivaalialueen ulkopuolella sijaitsi myös selviytymisteltta. Viikonlopun aikana teltassa vieraili 4 henkilöä. Rokkisedät Oy toivookin, että selviytymistelttaa hyödynnettäisiin poliisin toimesta enemmän ensi vuonna, koska silloin poliisin resurssit voivat keskittyä muuhun alueen valvontaan.
Valmistelut ensi vuodelle on jo aloitettu
Kuopiorockin järjestäjät toivovat, että kävijämäärän kasvu jatkuu myös ensi vuonna.
Järjestelyt vuoden 2010 rokkia varten on aloitettu jo vuoden 2009 keväänä. Ensi vuodelle suunnitteilla on mm. erillinen alue moshpittia varten. Muitakin positiivisia muutoksia on luvassa, mutta niistä tiedotetaan sitten aikanaan.
Tapahtuman siirtäminen Sorsasaloon tai Puijon Monttuun ei ole edes minkäänlainen realistinen vaihtoehto. Jos tapahtuma siirrettäisiin, se ei olisi enää sama, ja Kuopiorockin tarina loppuisi siihen. Kuopirockilla on erittäin hyvät suunnitelmat alueen uudelleen järjestelyistä. Nämä järjestelyt Väinölänniemellä parantavat entisestään tapahtuma-aluetta kokonaisuutena.
Poliisin yhteenveto rock viikonlopusta ja tapahtuman järjestelyistä
Viikonloppu oli koko poliisilaitos huomioiden varsin rauhallinen, vaikka lähes kaikilla mittareilla mitattuna tapahtumia olikin liki kaksinkertaisesti normaaliin viikonloppuun verrattuna. Poliisi oli kuitenkin myös varautunut viikonloppuun moninkertaisella miehityksellä. Nuoriso oli selvästi keskittynyt Kuopioon, mikä näkyi Väinölänniemellä ja läheisillä puistoalueilla. Tuskin koskaan on Kuopionlahden ranta ollut yhtä täynnä juhlivaa nuorisoa. Huvialueen ulkopuolista väkimäärää on vaikea arvioida, mutta ihmismäärän perusteella ulkopuolella oli suurin piirtein saman verran ihmisiä kuin varsinaisen huvialueen sisälläkin. Ulkopuolista väkimäärää kasvattivat myös lipun lunastaneet, mutta aikaansa alueen ulkopuolella viettäneet rock-vieraat.
Suuresta väkimäärästä huolimatta rock alueella tai sen lähiympäristössä ei tapahtunut pahempia järjestyshäiriöitä tai väkivallantekoja. Osansa siihen vaikuttivat toki hyvin toiminut rock-tapahtuman turvallisuusorganisaatio, tapahtuman järjestäjän ja viranomaisten yhteinen etukäteissuunnittelu ja poliisin näkyvä toiminta huvialueen läheisyydessä, mutta ennen kaikkea kiitos kuuluu hyvällä juhlatuulella olleille kymmenille tuhansille juhlavieraille.
Harvoin poliisityössä tulee eteen tilanteita, että pääsisi yllättymään positiivisesti. Nyt oli mukava liikkua jalkaisin hymyilevien tuhansien nuorten keskellä juhlijoiden luomassa leppoisassa ilmapiirissä. Väkivaltaista käyttäytymistä ei esiintynyt juuri lainkaan ja muutamat nahinat poliisi sai keskeytettyä heti alkuunsa. Vaikka alkoholia kului ja poliisi joutui puuttumaan muutamien juhlijoiden alkoholinkäyttöön, ei pahoja ylilyöntejä alkoholin suhteen juurikaan sattunut. Ns. makailevat juopot ja oksentelevat nuoret puuttuivat liki kokonaan. Siitä kiitokset hyvin käyttäytyneille nuorille. Poliisin varsin mittavasta huumausainevalvonnasta huolimatta löytyi ainoastaan 5 huumausaineiden käyttörikosta.
Näpistysten ja varkausrikosten lisääntyminen tavanomaiseen viikonloppuun verrattuna oli kokonaan kiertelevien ulkomaalaisten aikaansaamaa. Poliisi haluaakin muistuttaa vastaavissa tapahtumissa kiertävää nuorisoa pitämään parempaa huolta lompakoistaan ja omaisuudestaan. Poliisikin keräsi maasta lompakoita ja muuta omaisuutta ja palautti niitä omistajilleen tai löytötavaratoimistoon.
Poliisi puuttui erityisesti alle 18-vuotiaiden alkoholinkäyttöön, eikä sallinut täysi-ikäistenkään alkoholin nauttimista huvialueen välittömässä läheisyydessä. Kuopionlahdella ns. pikku kakkosen puistossa tapahtuvaan täysi-ikäisten alkoholin nauttimiseen poliisi ei puuttunut.
Huolestuttavin piirre olivat muutamat 13-vuotiaat päihtyneet. Päihteisiin ollaan silloin sortumassa aivan liian aikaisin. Poliisi ei myöskään pitänyt hyvänä 13-vuotiaita pullonkerääjiä puolen yön aikaan huvialueen läheisyydessä. 13-vuotiaiden paikka ei ole seuraamassa täysi-ikäisten alkoholin käyttöä, vaikka sinällään hyvällä asialla olisivatkin. Vanhempien tulisi pitää kiinni kotiintuloajoista ja seurata missä lapset aikaansa viettävät.
Tulevia vuosia varten järjestäjät ja poliisi yrittävät vielä keksiä keinoja rajoittaa pihoihin ja rakennusten seinustoille kuseksimista ja toisaalta parantaa alueelle varattujen vessojen turvallisuutta. Nyt Kuopionlahdelle tullut ihmismäärä oli lämpimästä ja aurinkoisesta kelistä johtuen odotuksia suurempi ja alueelle varattu vessojen määrä oli puutteellinen.
Kokonaan tämän kokoluokan tapahtuman aiheuttamaa häiriötä alueella asuville ei voida poistaa. Nyt häiriöitä on kuitenkin jo saatu rajattua siten, että sen voidaan katsoa olevan siedettävää. Joissain yksittäisissä taloyhtiöissä asiasta voidaan tietysti olla toista mieltä, mutta kokonaisuutena ottaen tämänvuotinen rockcock-viikonloppu sujui poliisin näkökulmasta aiempia paremmin. Jos ylimääräiset häiriöt halutaan kokonaan poistaa, olisi tapahtuma siirrettävä esimerkiksi Sorsasaloon, jossa on pidetty muitakin suurtapahtumia.
Tapahtumaa edeltäviä rakennusaikaisia keskusteluja järjestäjän ja viranomaisten kesken tai mahdollisia henkilöstövaihdoksia ei poliisilla ole tarvetta kommentoida. Kaikki vaadittavat asiat olivat kunnossa tilaisuuden alkaessa ja yhteistyö poliisin kanssa on sujunut koko ajan hyvin henkilöistä riippumatta. Mahdollisista kehittämisideoista keskustellaan järjestäjän ja viranomaisten kesken. Tapahtuman järjestämiseen ei poliisin näkökulmasta liittynyt mitään erikoista. Lopulliset kehittämisajatukset ja toimenpiteet päätetään eri osapuolten saatua omat loppuraporttinsa valmiiksi.
Kuopiossa 6.8.2009 Ilpo Kortelainen, komisario
[
27.7.2009]
Väinölänniemi rokkaa tulevana viikonloppuna!
Kuopio RockCock järjestetään tulevana viikonloppuna 31.7-1.8.2009 Kuopion Väinölänniemellä. Festivaali starttaa perjantaina klo 14.00, lauantaina portit aukeavat klo 12.00. Festivaalin esiintyjäkaartia tähdittävät mm. Eppu Normaali, Misfits (USA), Kreator (GER), Tarot, Sonata Arctica, Amorphis, Indica sekä Apulanta. Lisää esiintyjiä löydät tapahtuman nettisivuilta.
Ennakkolippujen myynti on käynyt vilkkaana ja sekös ilahduttaa järjestäjiä.
- Viime vuoteen verrattuna lippuja on mennyt enemmän. Portille kuitenkin jätetään pieni määrä lippuja myyntiin. Tapahtuma rupeaa vakiintumaan Kuopioon ja se näkyy myös lipunmyynnissä, kertoo projektipäällikkö Allu Koskinen.
Ennakkolippuja voi ostaa 30.7 asti Suomalaisista kirjakaupoista (Kuopio, Varkaus, Iisalmi ja Joensuu), Info kirjakaupoista (Mikkeli ja Siilinjärvi), Karjalan musiikista sekä Kuopion Henry’s Pubista. Tiketti, Lippupalvelu ja Fastwayticket myyvät lippuja vielä tapahtumapäivinä.
Lisätietoa lipuista, esiintyjistä ja kaikesta muusta kannattaa käydä katsomassa osoitteessa www.kuopiorock.fi.
[
20.7.2009]
POLIISIN JA TAPAHTUMANJÄRJESTÄJÄN YHTEINEN TIEDOTE
Järjestäjä:
Kuopio RockCock järjestetään 31.7–1.8.2009 Väinölänniemellä. Festivaalialueen rakentaminen aloitetaan keskiviikkona 29.7 ja alue on siivottuna viimeistään maanantaina 3.8. Alue aukeaa festivaaliyleisölle perjantaina 31.7. klo 14.00 ja menee kiinni 02.00, lauantaina alue aukeaa 12.00 ja menee kiinni 02.00
Kuopiorockia on tänä vuonna tekemässä noin 250 työntekijää, joista suurin osa on talkoolaisia. Järjestyksenvalvojia tapahtumassa on tänä vuonna 60.
Väinölänniemen lähialueen asukkaiden kanssa on pidetty infotilaisuus, jossa keskusteltiin festivaalin ulkoalueen järjestelyistä. Tämän infotilaisuuden seurauksena osa lähialueen kaduista päätettiin sulkea autoliikenteeltä ja osa muultakin liikenteeltä. Lisäksi talojen pihoihin menevät tiet on suljettu aidoilla. ”Olemme entistä enemmän pyrkineet ennaltaehkäisemään mahdollisia lieveilmiöitä. Olemme jälleen ottaneet lähitalojen asukkaiden palautteet huomioon järjestelyissä. Vaikka kyseessä onkin yksi viikonloppu 52:sta, pyrimme että se olisi kaikille tahoille mahdollisimman vaivaton”, kertoo projektipäällikkö Ari ”Allu” Koskinen.
Lähialueen liikennettä valvovat liikenteenohjaajat.
Lisäksi vessojen määrää on lisätty myös ulkoalueella, ja virtsaamisesta yleisille alueille sako-tetaan.
Festivaalin aikana toimii ns. kuumalinja, johon lähialueen asukkaat voivat soittaa, mikäli jotain kysyttävää ulkoalueen järjestelyistä ilmenee. Puhelinnumero on annettu tiedoksi lähialueen asukkaille.
Festivaalialueelle on kiellettyä tuoda eläimiä, alkoholia tai muita päihdyttäviä aineita, avattuja muovipulloja tai tölkkejä, sateenvarjoja, aseita, lasiesineitä, yli 15cm pitkiä ketjuja tai ilotulitteita.
Festivaalialueella järjestetään ilotulitus lauantaina 1.8 klo 23.55.
POLIISI:
Poliisi on yhdessä kaupungin, huvialueen lähiasukkaiden ja tapahtuman järjestäjän kanssa pohtinut keinoja tapahtumasta aiheutuvan häiriön pienentämiseksi. Yksityiskohtia on hiottu hyvässä yhteistyössä. Aikaisempien vuosien ongelmakohdat on suunnitelmissa erityisesti huomioitu, joten ennakkotyö on tehty niin hyvin kuin se voidaan ja poliisi keskittyykin jatkossa valvomaan suunnitelmien toteutumista ja omalta osaltaan huolehtimaan järjestyksenpidosta niin tapahtuma-alueen läheisyydessä, kuin muuallakin kaupungissa.
Poliisi ei hyväksy normaalista poikkeavaa päihteiden käyttöä tapahtuman aikana. Alkoholin nauttiminen yleisellä paikalla on lähtökohtaisesti kielletty. Poliisi puuttuu erityisesti alaikäisten päihteiden käyttöön. Poliisilaitoksen nuorten tiimi on töissä ohjaamassa päihtyneitä nuoria vanhempiensa huostaan.
Aiempina vuosina ongelmaksi on muodostunut roskaaminen ja yleisillä paikoilla virtsaaminen. Poliisi puuttuu havaitsemiinsa rikkomuksiin. Tapahtuma-alueen välittömään läheisyyteen on varattu riittävästi käymälöitä, jotta alueen ulkopuolellakaan ei tarvitse turvautua talojen portti-kongeihin ja pihoihin. Järjestäjän kanssa on sovittu, että tällaiset häiriköt toimitetaan poliisin huostaan jatkotoimien harkitsemiseksi.
Poliisi on lisännyt huomattavasti omaa vahvuuttaan tapahtuman ajaksi. Rock-alueen lähei-syydessä on tapahtuma-aikaan jatkuvasti useita poliisipartioita. Poliisi on jalkautuneena alueella.
Kuopiossa 13.7.2009 komisario Ilpo Kortelainen
[
17.7.2009]
Missä Allun vaatteet luuraa?
Kuopiorockin projektipäällikkö Allu on nyt löydetty useammastakin paikasta, ja kuvia tuli Rokkisetien toimistoon monia. Parhaat kuvat on nähtävillä Kuopiorockin nettisivuilla munaosiossa (www.kuopiorock.fi).
Festivaalin lähestyessä ja kiireen kasvaessa on käynyt niin, että Allu on hukannut vaatteitaan ympäri Kuopiota. Nyt kysymys kuuluukin; Missä Allun vaatteet luuraa?
Katso vihjeet Kuopiorockin nettisivuilta ja lähde mukaan etsintään!
Kuopio RockCock järjestetään 31.7-1.8.2009 Kuopion Väinölänniemellä. Esiintymässä ovat mm. Eppu Normaali, Misfits (USA), Kreator (GER), Tarot, Pete Parkkonen, Indica sekä Apulanta.
Lisätietoja aarteenetsinnästä, VIP-paketeista, lipuista ja kaikesta muusta löydät osoitteesta: www.kuopiorock.fi.
[
8.7.2009]
Missä Allu luuraa?
Kuopio RockCockin nettisivujen Muna-osiossa on käynnistynyt kisa, jossa pitää bongata tapahtuman projektipäällikkö Allu Koskinen ajelemassa virallisella Kuopio RockCock autolla. Kuopion Liikenteen kanssa yhteistyössä tehtävän ympäristökampanjan mukaisesti myös Rokkisetien auto on ympäristöystävällinen Toyota Prius hybridi, jota on tehty tunnistettavamman rokkiauton näköiseksi Kuopio RockCock-tekstein.
Allun bongaaminen tapahtuu seuraavasti: kun näet Kuopiossa tai muualla Allun tai hänen näköisensä tyypin esimerkiksi ajelemassa Kuopio RockCock autolla, ota kuva ja lähetä se osoitteeseen muna@kuopiorock.fi, ja Rokkisedät puolestaan saattavat muistaa sinua yllätyksellä.
Kuopio RockCock järjestetään 31.7-1.8.2009 Kuopion Väinölänniemellä. Esiintymässä ovat mm. Eppu Normaali, Misfits (USA), Kreator (GER), Tarot, Pete Parkkonen, Indica sekä Apulanta.
Lisätietoja kilpailusta, VIP-paketeista, lipuista ja kaikesta muusta löydät osoitteesta: www.kuopiorock.fi.
[
1.7.2009]
Joulu heinäkuussa
Kuopio RockCock/Rokkisedät Oy sekä Kuopion Liikenne tekevät tänä kesänä mukavaa yhteistyötä. Nimittäin yhteensä 60 eri Kuopion Liikenteen bussiin on piilotettu Kuopio RockCock-aiheisia yllätyslahjoja. Kannattaa siis liikkua heinäkuun aikana busseilla ja jättää oma auto kotiin.
”Puhutaan, että rokkipiirit eivät ajattele kestävää kehitystä. Pyrimme tällä ympäristökampanjalla siihen, että ihmiset käyttäisivät enemmän julkisia liikennevälineitä. Myös rokkikansa ajattelee luontoa.” kertoo Kuopiorockin projektipäällikkö Allu Koskinen.
Käytännössä kampanja on hoidettu siten, että yllätyksiä on piilotettu satunnaisesti Kuopion Liikenteen busseihin. Bussimatkan jälkeen voi matkustajalla olla kotiinviemisenä esimerkiksi RockCock-lenkkarit, hattu tai jopa pääsylippu.
Kuopio RockCock järjestetään 31.7-1.8.2009 Väinölänniemellä. Lauteilla nähdään mm. Eppu Normaali, Misfits (USA), Kreator (GER), Tarot, Sonata Arctica, Kotiteollisuus, Pete Parkkonen, Amorphis, Turmion Kätilöt, Indica, Poisonblack sekä Apulanta. Lisätietoja esiintyjistä, lipuista, VIP-paketeista ja kaikesta muusta löydät osoitteesta www.kuopiorock.fi.
[
6.10.2009]
RockCock-bändikisan voitto meni Kuopioon ja Porvooseen
Kuopio RockCock -09 bändikisan finaali pidettiin 9.6. Kuopion Henry's Pubissa. Yhteensä kisaan osallistui 180 bändiä, joiden demot arvovaltainen raati kuunteli läpi ja valitsi niistä semifinaaleihin yhteensä 16 bändiä. Semifinaaleja pidettiin yhteensä neljä kappaletta kevään aikana Henry's Pubissa. Näistä semifinaaleista finaaliin tiensä raivasivat Novembersoundsbetter Kauhavalta, Cerebro Suonenjoelta, Killeb By Stars Porvoosta sekä Kruor Kuopiosta.
Erittäin kovatasoisen kisan voittajaksi tuomaristo valitsi lopulta kaksi bändiä: kuopiolaisen Kruorin sekä porvoolaisen Killed By Starsin. Palkinnoksi bändit saivat keikat Kuopiorockissa. Kruor voitti pääpalkinnon ja esiintyy lauantaina Kuopio RockCockissa Rantalavalla klo 13.25, Killed By Stars puolestaan soittaa keikan Casinolavalla.
Kuopio RockCock järjestetään 31.7-1.8.2009 Väinölänniemellä. Bändikisan voittajien lisäksi lauteilla nähdään mm. Eppu Normaali, Misfits (USA), Kreator (GER), Tarot, Sonata Arctica, Kotiteollisuus, Pete Parkkonen, Amorphis, Turmion Kätilöt, Indica, Poisonblack sekä Apulanta. Lisätietoja esiintyjistä, lipuista, VIP-paketeista ja kaikesta muusta löydät osoitteesta www.kuopiorock.fi.
[
26.3.2009]
Misfits ja Kreator rokkaavat Kuopion Väinölänniemellä tänä kesänä!
Jo seitsemättä kertaa järjestettävä Kuopio Rockcock kokoaa taas rokkikansan yhteen Väinölänniemelle 31.7-1.8.2009. Luvassa on niin kotimaisia kuin ulkomaisiakin nimiä.
Ulkomaalaisista lavalle nousee yhdysvaltalainen punkrock bändi Misfits sekä saksalainen trashmetallia soittava Kreator. Kotimaiset nyt jo varmistuneet esiintyjät ovat Idols-tähti Pete Parkkonen, Entwine, Indica, CMX, Sonata Arctica, Eppu Normaali, Apulanta, Klamydia, Kotiteollisuus, Amorphis sekä Turmion Kätilöt.
Rockcock julkistaa vielä lisää esiintyjiä viikolla 15.
Työntekijähaku alkaa perjantaina 27.3. Hakemuksen voi täyttää Kuopio Rockin nettisivuilla (www.kuopiorock.fi). Tänäkin vuonna tarvitaan niin talkoolaisia kuin järjestyksenvalvojiakin.
Lisätietoja:
Iipu Heinola, Festivaalipäällikkö
0400-754457, igor@kuopiorock.fi
www.kuopiorock.fi